Wodzirej (1977)

Lutek Danielak jest pracownikiem wojewódzkiego oddziału "Estrady". Szósty czy siódmy w hierarchii wodzirejów-konferansjerów prowadzi imprezy dla dzieci i rencistów. Kiedy dowiaduje się, że z okazji otwarcia hotelu "Lux" ma odbyć się wielki bal, postanawia walczyć o jego prowadzenie. Impreza ta może być bowiem przełomowa w jego karierze. Lutek wie, że jest dobry w tym co robi, ale zdaje sobie sprawę, że konkurencja jest bardzo silna. Sikora, Majer, Lasota, Myśliwiec także traktują to jako swoją wielką szansę. Danielak ma tylko jeden atut - jest nowy. Pomoc obiecuje mu - w ramach hasła "stawiamy na młodych" - dyrektor wydziału kultury.
Jednak Lutek na wszelki wypadek postanawia wyeliminować rywali. Dociera do byłej sekretarki "Estrady" i za cenę usług erotycznych zdobywa informacje o Sikorze. Puszcza w obieg anonimy kompromitujące kolegę.
Na zebraniu występuje w jego obronie, przez co nikt go nie podejrzewa o autorstwo anonimów, a jednocześnie zaskarbia sobie tym sympatię dyrektora. Gdy Sikora "odpada", Danielak próbuje dotrzeć do akt sądowych dotyczących Majera. Żyje na wysokich obrotach - obsługuje kolejne drobne imprezy, pożycza coraz większe kwoty od Lasoty, odstępuje swoją dziewczynę za talon na samochód, zdradza i niszczy swojego najlepszego przyjaciela, Romka. Zjawia się on jednak w czasie trwania balu i policzkuje Danielaka. Ten policzek uświadomi - być może - Danielakowi, że wprawdzie odniósł sukces i zdobył popularność, ale utracił przyjaźń miłość i ludzką godność...



Inne tytuły: "Top Dog", "A konferanszié", "Der Conferencier", «Распорядитель бала»,
Produkcja: 1977
Premiera: 24 lipiec 1978

Reżyseria:


Muzyka:


Obsada:
Lutek Danielak

Mela, była kadrowa w "Estradzie"

Czesław Lasota

Romek Hawałka

Ula, dziewczyna Danielaka

Iza, żona Romka

Rysiek Przybylski

Kazik, brat Danielaka

dyrektor "Estrady"

dyrektor Wydziału Kultury

Zielony

Majer

sekretarka

estradowiec

Myśliwiec

Bolek Karolak, przyjaciel Lasoty

Sikora

reżyser

piosenkarz

Witek Kobus, prawnik

reporter tv

lekarz

urzędniczka

piosenkarz na balu

fotograf Tomek

dziennikarz

tancerka Nina, przyjaciółka Przybylskiego

pan Mietek

piosenkarka

Wołyniec, organizator grupy baletowej

ajent restauracji

lekarz pogotowia

Danka, żona Danielaka

kochanek Danielakowej

Irenka

Kubanka

opowiadający

prezes spółdzielni mieszkaniowej

siostra "Keren"

siostra "Keren"

estradowiec

gospodyni

mężczyzna przedstawiający się Lutkowi w trakcie próby imprezy w hali sportowej; nie występuje w napisach

ekspedient w sklepie z telewizorami; nie występuje w czołówce

pianista na imprezie zakładowej prowadzonej przez Lutka; nie występuje w napisach

nie występuje w czołówce

kolega Niny; nie występuje w czołówce

pracownik "Estrady"; nie występuje w czołówce

mężczyzna na balu gratulujący Danielakowi; nie występuje w czołówce

i inni


Notatki:
Feliks Falk debiutował w roku 1976 nowelą "Aktorka" w filmie "Obrazki z życia", w tym samym roku miała miejsce premiera jego następnego filmu "W środku lata". "W środku lata", tak jak i w "Wodzireju" bohater dąży do kariery za wszelką cenę. Z tym, że pierwszy mój film starał się jednocześnie poruszyć kilka spraw - może nawet zbyt wiele, drugi skoncentrował się na mechanizmie robienia kariery (...) Przedstawiam problem celowo w sposób przerysowany (...) Aby przedstawić jakiś problem w filmie trzeba posługiwać się bardzo wyrazistymi środkami. Wziąłem więc pewien szczególny przypadek pod soczewkę i uwypukliłem go" - mówił reżyser w jednym z wywiadów. "Wodzirej" zapewne byłby innym filmem, gdyby rolę główną zagrał inny aktor. Jerzy Stuhr - który jest także współautorem dialogów - stworzył postać złożoną, obrazującą pewien mechanizm potocznie zwany urządzaniem się w życiu i cenę pozornego sukcesu.


IMDb (angielski)
Wikipedia (polski)


200903

(POL) polski,












Brak komentarzy:

Prześlij komentarz